Log Into Members Only Area  
Return to Home Page
Search This Site
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2011 Tournament Results

National Champions All-Americans Intermountain Champions State Champions Outstanding Wrestlers

June 911, 2011: AAU Grand Nationals, Santa Fe Community Convention Center, Santa Fe, NM

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Trever Glaubensklee, Midget 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Trever Glaubensklee, Midget 55 lbs.

    • Ethan Wood, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Cadet 103 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Justin Schwendiman, Cadet 103 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ethan Wood, Midget 60 lbs.

    • Kelly Glaubensklee, Midget 70 lbs.

    • Justin Schwendiman, Cadet 103 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Kelly Glaubensklee, Midget 70 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Ethan Wood, Midget 60 lbs.

    • Kelly Glaubensklee, Midget 70 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Trever Glaubensklee, Midget 55 lbs.

April 15-16, 2011: USA Wrestling-Utah State Championships, Legacy Center, Farmington, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.

    • Tanner Orton, Novice 60 lbs.
       
  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Krysta Orton, Flyweight 45 lbs.

    • Wesly Orton, Junior 135 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Alex Maxwell, Schoolboy 105 lbs.

     

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     
    • Skylar Orton, Schoolboy 84 lbs.

     

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Justin Schwendiman, Cadet 105 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Spencer Maxwell, Novice 75 lbs.

    • Adam Maxwell, Junior 171 lbs.
       

  • 7th Place Finishers: Freestyle
     
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.

    • Joey Day, Cadet 119 lbs.

  • 8th Place Finishers: Freestyle
     
    • MacKelti Kilpack, Cadet 112 lbs.

    • Kevin Maxwell, Junior 135 lbs.

April 9, 2011: Lone Peak Tournament, Lone Peak High School, Highland, UT

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 75 lbs.
    • Joey Day, Cadet/Junior 125 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Brady Anderson, Cadet/Junior 130 lbs.
  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 60 lbs.

    • Thomas Hekking, Intermediate 65 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Joey Day, Cadet/Junior 125 lbs.

April 8, 2011: Riverton Greco-Roman Classic, Riverton High School, Riverton, UT

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Thomas Hekking, Intermediate 65 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 60 lbs.

    • Jackson Buehner, Intermediate 65 lbs.
    • Joey Day, Cadet/Junior 125 lbs.
    • Brady Anderson, Cadet/Junior 130 lbs.

April 1-2, 2011: Mountain Top Classic, Jordan High School, Sandy, UT

  • 1st Place Team, Freestyle
  • 2nd Place Team, Greco-Roman
  • Outstanding Wrestler, Flyweight Division, Freestyle: Weston Nielsen
  • Outstanding Wrestler, Flyweight Division, Greco-Roman: Weston Nielsen
  • Outstanding Wrestler, Cadet Division, Greco-Roman: William Kilpack
  • Outstanding Wrestler, Junior Division, Freestyle: Adam Maxwell
  • Fastest Pin, Greco-Roman: William Kilpack
     
  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Weston Nielsen, Flyweight 47-52 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 47-53 lbs.
    • Ethan Wood, Intermediate 54-57 lbs.
    • Skylar Orton, Schoolboy 74-82 lbs.

    • Adam Maxwell, Junior 166-173 lbs.

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Weston Nielsen, Flyweight 47-60 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 52-54 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 74-76 lbs.
    • William Kilpack, Cadet 138-142 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Women's Division, 107-118 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 69-72 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet 103-108 lbs.

    • Brady Anderson, Cadet 118-124 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Women's Division, 107-118 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Ethan Wood, Intermediate 57-61 lbs.
    • Alex Maxwell, Schoolboy 108-116 lbs.

    • Joey Day, Cadet 114-120 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Gavin Dockstader, Intermediate 73-77 lbs.

    • Spencer Maxwell, Novice 74-78 lbs.

    • Kevin Maxwell, Junior 138-142 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 68-69 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Cadet 97-107 lbs.

    • Adam Maxwell, Junior 163-166 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Krysta Orton, Flyweight 44-47 lbs.
    • Payton Heninger, Intermediate 63-65 lbs.

    • Tanner Orton, Novice 55-60 lbs.

    • Alex Maxwell, Schoolboy 103-110 lbs.
    • Wesly Orton, Junior 125-130 lbs.
       
  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Thomas Hekking, Intermediate 57-61 lbs.
    • Austin Woolley, Schoolboy 84-87 lbs.

    • Kevin Maxwell, Junior 132-142 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Thomas Hekking, Intermediate 57-60 lbs.

    • Jackson Buehner, Intermediate 64-68 lbs.
    • Tyler Fay, Novice 66-69 lbs.
    • Rhett Bonner, Schoolboy 67-75 lbs.
    • Austin Woolley, Schoolboy 85-87 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet 103-108 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Jackson Buehner, Intermediate 63-66 lbs.

    • Justin Schwendiman, Cadet 97-107 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Hayden Heninger, Schoolboy 81-84 lbs.

March 19, 2011: USA Wrestling-Utah Greco-Roman State Championships, Mt. View High School, Orem, UT

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Justin Schwendiman, Cadet 105 lbs.

     

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Joey Day, Cadet 125 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
       

  • 7th Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs.

    • Austin Woolley, Schoolboy 91 lbs.

March 18-19, 2011: Bonneville Classic, Bonneville High School, Idaho Falls, ID

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Weston Nielsen, Pre-Bantam 50 lbs.

March 18, 2011: Mt. View Tournament, Mt. View High School, Orem, UT

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Spencer Maxwell, Intermediate 75 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     
    • Alex Maxwell, Schoolboy 112 lbs.
    • Kevin Maxwell, Junior 135 lbs.

March 18-19, 2011: Bingham Tournament, BIngham High School, South Jordan, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.

    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Spencer Maxwell, Novice 75 lbs.
       
  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.

    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Krysta Orton, Flyweight 45 lbs.

    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.
    • Adam Maxwell, Cadet/Junior 160 lbs.
       
  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 75 lbs.
    • Tanner Orton, Novice 60 lbs.
    • Tyler Fay, Novice 70 lbs.
    • Skylar Orton, Schoolboy 91 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs. (Bracket A)
    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs. (Bracket B)

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 105 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 75 lbs.

March 11-12, 2011: Kuna Classic, Kuna High School, Kuna, ID

  • Outstanding Wrestler, Pre-Bantam Division, Freestyle: Weston Nielsen

  • Outstanding Wrestler, Intermediate Division, Greco-Roman: Trever Glaubensklee

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     
    • Weston Nielsen, Pre-Bantam 45 lbs.

    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.

March 11-12, 2011: Norm Sanderson Classic, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs. (Bracket A)

    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs. (Bracket B)
    • Austin Woolley, Schoolboy 84 lbs.
       
  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs. (Bracket A)

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.

    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Tyler Fay, Novice 65 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs. (Bracket B)
    • Jackson Buehner, Intermediate 65 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet 119 lbs.
    • Robert Church, Junior 160 lbs.

March 4–5, 2011: Wasatch 3-Style Tournament, Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     
    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Payton Heninger, Intermediate 65 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.
    • Tanner Orton, Novice 60 lbs.

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs.

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     
    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Payton Heninger, Intermediate 65 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs.
    • Wesly Orton, Cadet/Junior 130 lbs.
    • Adam Maxwell, Cadet/Junior 160 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Jackson Buehner, Intermediate 65 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 112 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Kevin Maxwell, Cadet/Junior 135 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     
    • Krysta Orton, Flyweight 45 lbs.
    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs.
    • Zach Warren, Intermediate 75 lbs.
    • Skylar Orton, Schoolboy 84 lbs.
    • Austin Woolley, Schoolboy 91 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 112 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs.

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     
    • Spencer Maxwell, Novice 75 lbs.
    • Hayden Heninger, Schoolboy 84 lbs.
    • Kevin Maxwell, Cadet/Junior 135 lbs.

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Thomas Hekking, Intermediate 60 lbs.
    • Austin Woolley, Schoolboy 91 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     
    • Spencer Maxwell, Novice 75 lbs.
    • Hayden Heninger, Schoolboy 84 lbs.
    • Adam Maxwell, Cadet/Junior 160 lbs.

Feb. 25–26, 2011: Box Elder Tournament, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.
    • Zayne Sayers, Cadet/Junior 215 lbs.

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.
    • Trever Glaubensklee, Intermediate 55 lbs.
    • Zayne Sayers, Cadet/Junior 215 lbs.

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     
    • Weston Nielsen, Flyweight 50 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs.
    • Wesly Orton, Cadet/Junior 130 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.
    • Zach Warren, Intermediate 75 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 112 lbs.

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Ethan Wood, Intermediate 60 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Krysta Orton, Flyweight 45 lbs.
    • Zach Warren, Intermediate 75 lbs.
    • Tanner Orton, Novice 60 lbs.
    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 112 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Jackson Buehner, Intermediate 65 lbs.
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Joey Day, Cadet/Junior 119 lbs

    • Zayne Sayers, Cadet/Junior 215 lbs.

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Kelly Glaubensklee, Intermediate 70 lbs.

Feb. 18–19, 2011: North Summit Tournament, North Summit High School, Coalville, UT

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Austin Woolley, Schoolboy 91 lbs.
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     
    • Justin Schwendiman, Cadet/Junior 105 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Cadet/Junior 112 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     
    • Austin Woolley, Schoolboy 91 lbs.

Jan. 8, 2011: USA Wrestling Salt Lake Slam, Wasatch County Events Center, Heber City, UT

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Kyle Wood, Bantam 41 lbs.
    • Weston Nielsen, Bantam 48 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Elijah Uriarte, Bantam 51 lbs.
    • Jordan Miles, Middle School 128 lbs.

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Kayden Wood, Novice 70 lbs.

    • Brian Morris, Middle School 83 lbs.

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Zach Warren, Intermediate 75 lbs.

    • Gavin Dockstader, Intermediate 80 lbs.

2010 Tournament Results | 2009 Tournament Results
2008 Tournament Results | 2007 Tournament Results
2006 Tournament Results
| 2005 Tournament Results
2004 Tournament Results
| 2003 Tournament Results
2002 Tournament Results | 2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Bill Kilpack