Log Into Members Only Area  
Return to Home Page
Search This Site
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2009 Tournament Results

National Champions • All-Americans • Intermountain Champions • State Champions • Outstanding Wrestlers

Dec. 19, 2009: Gladiator World Championships, Idaho Center, Boise, ID

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Josh Millward, 6 and Under 49 lbs.

    • Mason Christiansen, 8 and Under 66 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Hayden Butler, 12 and Under, 74 lbs.

Dec. 5, 2009: USA Wrestling Salt Lake Slam, Wasatch County Events Center, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Weston Nielson, Peewee 40 lbs.

    • KC Weiberg, Bantam 90 lbs.

    • Ethan Wood, Bantam 55 lbs.

    • Kahlil Preston, Intermediate 105 lbs.

    • Simon Tait, Novice 96 lbs.

    • Justin Schwendiman, 9th Grade 95 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Levi Ericson, Peewee 55 lbs.

    • Trever Glaubensklee, Bantam 50 lbs.

    • Kelly Glaubensklee, Bantam 60 lbs.

    • Alex Miller, Intermediate 80 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Koji Ericson, Bantam 50 lbs.

    • Brian Morris, Novice 75 lbs.

    • Trent McMillan, Middle School 75 lbs.

    • Shane McMillan, Middle School 148 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Josh Millward, Bantam 45 lbs.

    • Mason Christiansen, Intermediate 70 lbs.

    • Nicholas Rice, Middle School 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Hayden Butler, Middle School 77 lbs.

    • Jared McMillan, Middle School 96 lbs.

June 30–July 1, 2009: USA Wrestling Kids National Championships, McKay Event Center, Orem, UT

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • John Manning, Intermediate 65 lbs.

June 21–27, 2009: USA Wrestling Western Regional Championships, Holt Arena, Pocatello, ID

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • John Manning, Intermediate 65 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • John Manning, Intermediate 65 lbs.

June 12–13, 2009: Utah Summer Games, Southern Utah University, Cedar City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Will Haight, Bantam 50 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Will Haight, Bantam 50 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Will Haight, Bantam 50 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.

June 11–13, 2009: AAU Grand Nationals, Swiftel Center, Brookings, SD

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

May 15–16, 2009: Westside Classic, Coronado High School, Colorado Springs, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 136 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 144 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 84 lbs.

April 25–26, 2009: West Coast Nationals, Jesse Bethel High School, Vallejo, CA

  • Most Valuable Wrestler, 10 & Under Division: John Manning
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • John Manning, 10 & Under 60 lbs.

April 24–25, 2009: USA Wrestling-Utah State Championships, Springville High School, Springville, UT

  • Greco-Roman State Runner-Up Team

  • Freestyle State 5th Place Team

  • Outstanding Wrestler, Flyweight Division, Greco-Roman: Joshua Millward
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 70 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Brigg Butler, Schoolboy 105 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 128 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 70 lbs.

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Brigg Butler, Schoolboy 105 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 128 lbs.

    • Zayne Sayers, Schoolboy 210 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Tucker Butler, Flyweight 40 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 50 lbs.

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Anthony Sargent, Novice 90 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Hayden Butler, Novice 70 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Diego Gutierrez, Bantam 55 lbs.

    • Tyler Sargent, Novice 95 lbs.

    • Carter McMillan, Novice 75 lbs.

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Anthony Sargent, Novice 90 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs.

    • Stephen Cottam, Intermediate 87 lbs.

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Hayden Butler, Novice 70 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs.

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.
       

  • 7th Place Finishers: Freestyle

    • Tyler Sargent, Novice 95 lbs.
       

  • 8th Place Finishers: Freestyle

    • Diego Gutierrez, Bantam 55 lbs.

April 17–18, 2009: Bonneville Classic, Bonneville High School, Idaho Falls, ID

  • 2nd Place Team, Freestyle

  • Fastest Pin, Greco-Roman: William Kilpack
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 70 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Johnny O'Hearon, Novice 95 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 136 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Johnny O'Hearon, Novice 95 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 136 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Ryan Hansen, Intermediate 70 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Ryan Hansen, Intermediate 70 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs.

April 17-18, 2009: Box Elder Tournament, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 95-103 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Diego Gutierrez, Bantam 55-60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Payton Yates, Novice 85 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Diego Gutierrez, Bantam 55-60 lbs.

     

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Stephen Cottam, Intermediate 87 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Payton Yates, Novice 85 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • LeRoy Sandberg, Novice 75 lbs.

March 27–28, 2009: Kuna Classic, Kuna High School, Kuna, ID

  • 2nd Place Team, Freestyle

  • Outstanding Wrestler, Bantam Division, Freestyle: Garrick Kilpack

  • Outstanding Wrestler, Novice Division, Greco-Roman: Hayden Butler

  • Outstanding Wrestler, Schoolboy Division, Greco-Roman: William Kilpack
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Joshua Millward, Pre-Bantam 45 lbs.

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Hayden Butler, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 128 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Hayden Butler, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 128 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

March 27-28, 2009: Millard Tournament, Millard High School, Fillmore, UT

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Payton Yates, Novice 80 lbs.

March 20-21, 2009: Northside Tournament, Viewmont High School, Bountiful, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Brigg Butler, Schoolboy 112 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.

    • Brigg Butler, Schoolboy 112 lbs.

    • Collin Teague, Junior 189 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Joshua Millward, Flyweight 50 lbs.

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Hayden Butler, Novice 75 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.

    • Dylan Howell, Junior 160 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Tucker Butler, Flyweight 45 lbs.

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Cameron Gaudin, Bantam 55 lbs.

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs.

March 21, 2009: USA Wrestling Dominate at the Dells, Chula Vista Resort, Wisconsin Dells, WI

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

March 13-14, 2009: Norm Sanderson Classic, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 65 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 70/77 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 65 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Stephen Cottam, Intermediate 87 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Kimball Bryson, Novice 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.

March 14, 2009: Great Valley MAWA District Championships, Malvern, PA

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • John Manning, Midget 58 lbs.

March 15, 2009: Ridley Rough Riders Open, Folsom, PA

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • John Manning, Midget 58 lbs.

March 6-7, 2009: Mountain Top Classic, Jordan High School, Sandy, UT

  • 3rd Place Team, Freestyle

  • 3rd Place Team, Greco-Roman

  • Outstanding Wrestler, Intermediate Division, Freestyle: John Manning

  • Fastest Pin, Freestyle: John Manning
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Christopher Smith, Flyweight 70 lbs.

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.

    • Bryson Kimball, Novice 112 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Clesson Jellerson, Flyweight 55 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 70 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60/65 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

    • Ajax Revels, Intermediate 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Tucker Butler, Flyweight 40 lbs.

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs. (Bracket B)

    • William Kilpack, Schoolboy 128/136 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 112 lbs. (Bracket A)
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.

    • Stephen Cottam, Intermediate 87 lbs.

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Tyler Sargent, Novice 95 lbs.

    • Bryson Kimball, Novice 105/112 lbs.

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 128/136 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Wyatt Camomile, Flyweight 50 lbs.

    • Clesson Jellerson, Flyweight 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Joshua Millward, Flyweight 45 lbs.

    • Anthony Sargent, Novice 90 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs.

    • Tyler Sargent, Novice 95 lbs.

    • Justin Schwendiman, Schoolboy 77 lbs.

    • Dylan Howell, Junior 160 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Will Manning, Bantam 45 lbs.

    • Alex Miller, Intermediate 75 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.

    • Dallas Miller, Schoolboy 128/136 lbs.

    • Wesly Orton, Cadet 105/112 lbs.

    • Dylan Howell, Junior 160/171 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Jack White, Flyweight 45 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Gavin Carlson, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs. (Bracket B)

    • Payton Yates, Novice 80 lbs. (Bracket A)
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Carter McMillan, Novice 75 lbs.

Feb, 27–28, 2009: Wasatch Tournament, Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • Ajax Revels, Novice 103 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

    • John Manning, Intermediate 60 lbs. (Bracket B)

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 55 lbs.

    • Tanner Orton, Intermediate 50 lbs

    • Tyler Schwendiman, Novice 80 lbs.

    • William Kilpack, Schoolboy 136 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Ty Carlson, Intermediate 65 lbs.

    • Skylar Orton, Novice 65 lbs.

    • Anthony Sargent, Novice 90 lbs.

February 21, 2009: USA Wrestling-Utah Folkstyle State Championships, North Summit High School, Coalville, UT

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Mason Christiansen, Bantam 60 lbs.

    • Derek Fisher, Intermediate 55 lbs.

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

    • Hayden Butler, Novice 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Jack White, Flyweight 50 lbs.

    • Will Haight, Bantam 45 lbs.

     

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Anthony Sargent, Novice 90 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle

    • Tyler Sargent, Novice 95 lbs.

February 15, 2009: USA Wrestling Georgia Grind, Suwanee Sports Academy, Atlanta, GA

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • John Manning, Intermediate 60 lbs.

Jan. 24, 2009: Beehive Brawl, Sevier Valley Center, Richfield, UT

  • 9th Place Team, 6 and Under Division

  • 10th Place Team, 10 and Under Division

  • 5th Place Team, 12 and Under Division

  • 8th Place Team, 15 and Under Division
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • John Manning, 10 and Under 58 lbs.

    • Hayden Butler, 12 and Under 70 lbs.

    • Matt Findlay, 12 and Under 92 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Alex Muti, 6 and Under 52 lbs.

    • William Kilpack, 15 and Under 126 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tanner Orton, 8 and Under 46 lbs.

    • Bradley Findlay, 8 and Under 75 lbs.

    • Derek Fisher, 10 and Under 55 lbs.

    • Justin Schwendiman, 15 and Under 75 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Will Haight, 6 and Under 46 lbs.

    • Cole Eldredge, 12 and Under 88 lbs.

    • Wesly Orton, 15 and Under 108 lbs.

     

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Osai Muti, 8 and Under 67 lbs.

    • Tyler Schwendiman, 12 and Under 76 lbs.

Jan. 17, 2009: Games of Rome, Big Fresno Selland Arena, Fresno, CA

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Derek Fisher, 10 and Under 53 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • John Manning, 10 and Under 61 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Will Manning, 6 and Under 43 lbs.

Jan. 2, 2009: Who's Bad National Classic, Western Events Center, Denver, CO

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • John Manning, 10 and Under 61 lbs.

 

2008 Tournament Results
2007 Tournament Results

2006 Tournament Results
2005 Tournament Results
2004 Tournament Results
2003 Tournament Results
2002 Tournament Results
2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Bill Kilpack