Return to Home Page
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2005 Tournament Results

National ChampionsAll-Americans State ChampionsOutstanding Wrestlers

Nov. 5–6, 2005: Monster Match Nationals, National Western Events Center, Denver, CO

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Kyler Machan, 10 and Under, 57 lbs.

    • William Kilpack, 10 and Under, 77 lbs.

Oct. 21–22, 2005: Gladiator World Championships, McKay Event Center, Utah Valley State College, Orem, UT

  • 1st Place Team, 6 to 12 and Under

  • Outstanding Sportsmanship Award: Garrick Kilpack

  • Outstanding Sportsmanship Award: Tia Kump

  • Outstanding Sportsmanship Award: Hayden Butler

  • Outstanding Sportsmanship Award: Justin Schwendiman

  • Outstanding Sportsmanship Award: Brayden Schwendiman

  • Outstanding Sportsmanship Award: Josh Davis
     

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, 6 and Under, 46 lbs.

    • Tayler Johnson, 8 and Under, 62 lbs.

    • Brayden Schwendiman, 12 and Under, 62 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Riley Tatum, 8 and Under, 46 lbs.

    • Brigg Butler, 10 and Under, 69 lbs.

    • William Kilpack, 10 and Under, 73 lbs.

    • Josh Davis, 15 and Under, 88 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle

    • Taylor Kump, 8 and Under, 58 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Tia Kump, 8 and Under, 42 lbs.

    • Hayden Butler, 8 and Under, 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, 8 and Under, 54 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 37 lbs.

    • Kyler Machan, 10 and Under, 61 lbs.

July 13–July 16, 2005: State Games of America, Air Force Academy Cadet Gym, Colorado Springs, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, 8-10 years old, 70 lbs.

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • William Kilpack, 8-10 years old, 70 lbs.

July 13–16, 2005: AAU Grand Nationals, Santa Fe High School, Santa Fe, NM

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

June 29–July 2, 2005: USA Wrestling Kids Nationals, Brown County Arena, Green Bay, WI

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

June 20–25, 2005: Western Regional Championships, Winnemucca Event Center, Winnemucca, NV

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

June 18–19, 2005: Utah Summer Games, Southern Utah University, Cedar City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Caden Maynes, Bantam 45 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Jacob Rutledge, Schoolboy 95 lbs.

    • Levi Rutledge, Cadet 145 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Caden Maynes, Bantam 45 lbs.

    • Austin Maynes, Midget 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Jacob Rutledge, Schoolboy 95 lbs.

    • Levi Rutledge, Cadet 145 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Jacob Rutledge, Schoolboy 95 lbs.

    • Levi Rutledge, Cadet 145 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Austin Maynes, Midget 60 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

May 20–21, 2005: Gator Open, Standley Lake High School, Westminster, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

May 13–14, 2005: Fountain Grapplers Freestyle/Greco-Roman Open, Fleischauer Activities Center, Fountain, CO

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Justin Schwendiman, Midget 60 bs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

May 7, 2005: Two-Mile High Wrestling Tournament, Lake County High School, Leadville, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

April 29–30, 2005: Riverton Spring Fling 'Em, Riverton High School, Riverton, WY

  • 2nd Place Team
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs.

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Danny Huntsman, Junior 135 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Riley Tatum, Bantam 50 lbs.

    • Brayden Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 145 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Brayden Schwendiman, Novice 65 lbs.

April 22-23, 2005: Mac McCulley Top of the Rock Classic, Rock Springs High School, Rock Springs, WY

  • 2nd Place Team

  • Sportsmanship Award: Tanner Orton
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Caden Maynes, Bantam 40 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Schwendiman, Bantam 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Skylar Orton, Flyweight 45 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Skylar Orton, Flyweight 45 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Tyler Schwendiman, Bantam 55 lbs.

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Mitch Penrose, Novice 65 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Caden Maynes, Bantam 45 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.

April 15-16, 2005: Scotty Platts Memorial, Lyman High School, Lyman, WY

  • 6th Place Team

  • Quick Pin Award: William Kilpack
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Josh Wright, Cadet 98 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 70 lbs.

    • Josh Wright, Cadet 98 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

April 8-9, 2005: State Championships, Weber High School, Pleasant View, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 119 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs.

    • Caden Maynes, Bantam 40 lbs.

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Findlay, Midget 65 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 115 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Matt Lee, Bantam 50 lbs.

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Josh Wright, Cadet 98 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Tyler Schwendiman, Bantam 55 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Mitch Penrose, Novice 65 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.

April 2, 2005: Rocky Mountain Wrestling Tournament, Mountain View High School, Orem, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs. (Bracket A)

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs. (Bracket B)

    • Tyler Schwendiman, Bantam, 50 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget, 60 lbs.

    • Josh Wright, 8th Grade, 95 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Mitch Penrose, Novice 65 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

April 1, 2005: Little League State Folkstyle Championships, North Sanpete High School, Mt. Pleasant, UT

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, K–1st Grade, 45 lbs.

    • Jordan McRae, 2nd Grade, 50 lbs.

    • Josh Wright, 8th Grade, 95 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Travis McRae, 7th Grade, 105 lbs.

March 25-26, 2005: Rattlesnake Rumble, Spanish Fork High School, Spanish Fork, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Alex Maurer, Flyweight 55 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • CJ Clark, Cadet 98 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Hunter Harrington, Flyweight 45 lbs.

    • Caden Maynes, Bantam 45 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

March 18-20, 2005: Rocky Mountain Nationals, National Western Events Center, Denver, CO

  • Sportsmanship Award: Tanner Orton

  • Sportsmanship Award: Skylar Orton

  • Sportsmanship Award: Tayler Johnson

  • Sportsmanship Award: Kyler Machan
     

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Riley Tatum, 6 and Under 43 lbs.

March 18-19, 2005: Carbon Classic, Carbon High School, Price, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 75 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

March 11-12, 2005: Mountain Top Classic, Jordan High School, Sandy, UT

  • 2nd Place Team Competition

  • Outstanding Wrestler, Flyweight Division: Jordan Harbaugh

  • Outstanding Wrestler, Midget Division: Matthew Findlay
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs

    • Dylan Carlson, Schoolboy 120 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs. (Bracket A)

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs. (Bracket B)

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs.

    • Alex Maurer, Flyweight 60 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 40 lbs.

    • Dallin Jepson, Bantam 50 lbs.

    • Randy Stratton, Novice 140 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 120 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.

    • Josh Wright, Cadet 98 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Austin Anderson, Bantam 50 lbs.

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Mitch Penrose, Novice 65 lbs.

    • Phillip Coté, Novice 95 lbs.

    • Christian Strickland, Schoolboy 130 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.

    • CJ Clark, Junior 105 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Matthew Findlay, Midget 65 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Lee, Bantam 50 lbs.

    • Alex Evans, Bantam 55 lbs.

    • Nikolas Gross, Bantam 60 lbs.

    • Timothy Coté, Midget 60 lbs. (Bracket A)

    • Austin Maynes, Midget 60 lbs. (Bracket B)

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Hunter Harrington, Flyweight 45 lbs.

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.

    • Colten Remington, Midget 70 lbs.

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.

    • Dillan Silver, Schoolboy 85

March 4-5, 2005: Wasatch Tournament, Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Beau McRae, Flyweight 50 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 40 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Marques Valdez, Novice 130 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Devin Johnson, Flyweight 45 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 60 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Marques Valdez, Novice 130 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 95 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Benjamin De La Cruz, Flyweight 45 lbs.

    • Beau McRae, Flyweight 50 lbs.

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 115 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Caleb Carlson, Flyweight 40 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Austin Anderson, Bantam 50 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle

    • Riley Tatum, Bantam 45 lbs.

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

Feb. 25-26, 2005: Box Elder Tournament, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Marques Valdez, Novice 130 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 120 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Devin Johnson, Flyweight 40 lbs.

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 80 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 35 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Cole Moody, Flyweight 45 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Cole Clark, Bantam 60 lbs.

    • Dylan Carlson, Schoolboy 120 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

Feb. 18-19, 2005: Excalibur Wrestling Tournament, Lone Peak High School, Highland, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Beau McRae, Flyweight 45 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 60 lbs.

    • Jordan McRae, Bantam 50 lbs.

    • Matthew Findlay, Midget 60 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.

    • Marques Valdez, Novice 130 lbs.

    • Randy Stratton, Novice 144 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 105 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Midget 65 lbs.

    • Nick Hulbert, Midget 87 lbs.

    • Randy Stratton, Novice 144 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 125 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Devin Johnson, Flyweight 40 lbs.

    • Cooper Goff, Flyweight 45 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 50 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Josh Wright, Cadet 98 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.

    • Danny Huntsman, Junior 130 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Travis McRae, Schoolboy 110 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 105 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 125 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Benjamin De La Cruz, Flyweight 45 lbs.

    • Matthew Lee, Bantam 50 lbs.

    • Timothy Coté, Midget 60 lbs.

    • Brayden Schwendiman, Novice 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Novice 75 lbs.

Feb. 5, 2005: U.S. Folkstyle Nationals, Sevier Valley Center, Richfield, UT

  • 1st Place Finishers

    • Tyler Jensen, 10 and Under, 55 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers

    • Riley Tatum, 6 and Under, 43 lbs.

    • Wesly Orton, 10 and Under, 58 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers

    • Tyler Jensen, 10 and Under, 58 lbs.
       

  • 4th Place Finishers

    • William Kilpack, 10 and Under, 67 lbs.

2004 Tournament Results
2003 Tournament Results
2002 Tournament Results
2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Kilpack Enterprises