Log Into Members Only Area  
Return to Home Page
Search This Site
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2002 Tournament Results

National Champions All-Americans Intermountain Champions State Champions Outstanding Wrestlers

June 2126, 2004: Western Regional Championships, Winnemucca Event Center, Winnemucca, NV

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Austin Swensen, Midget 75 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tyler Jensen, Midget 50 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Jake Ribald, Midget 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Austin Swensen, Midget 75 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Jensen, Midget 50 lbs.

June 1819, 2004: Utah Summer Games, Southern Utah University, Cedar City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Bantam 40 lbs.

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Jake Ribald, Midget 75 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • Jake Ribald, Midget 75 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.

May 2122, 2004: Rock Canyon Tournament, Rock Canyon High School, Highlands Ranch, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 75 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Austin Swenson, Midget 75 lbs.

May 15, 2004: Hard Rock Rumble, Buena Vista High School, Buena Vista, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.

May 8, 2004: Moffat County May Madness, Craig Middle School, Craig, CO

  • 2nd Place Team Competition
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 95 lbs.

    • Nick Mann, Cadet 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

May 1, 2004: Two-Mile High Classic, Lake County High High School, Leadville, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

April 23-24, 2004: Jackson Hole Invitational, Jackson Hole High School, Jackson Hole, WY

  • 2nd Place Team Competition

  • Most Pins in Least Time Award: Riley Tatum

  • Fastest Pin Award: Bryce Lindsey

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 95 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Austin Swenson, Midget 80 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Nick Mann, Cadet 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Jordan Layton, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Daniel Bactista, Novice 75 lbs.

April 1617, 2004: USA Wrestling-Utah State Championships, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Conner Montgomery, Bantam 60 lbs.

    • Tanner Eddington, Midget 103 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tanner Eddington, Midget 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Austin Swensen, Midget 75 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.

    • Austin Swensen, Midget 75 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Skylar Orton, Flyweight 40 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Matthew Findlay, Midget 55 lbs.

    • Jordan Layton, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.

April 9-10, 2004: Top of the Rock Invitational, Rock Springs High School, Rock Springs, WY

  • 2nd Place Team Competition

  • Fastest Pin Award: Tayler Johnson

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 95 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.

April 24, 2004: Reno World Championships, Reno Livestock Event Center, Reno, NV

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Wesly Orton, 9 and 10 52 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tennessee Suesue, Midget 95 lbs.

April 23, 2004: Carbon Classic, Carbon High School, Price, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Noah Hassell, Flyweight 50 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Jordan Layton, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Hayden Hassell, Bantam 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Matthew Findlay, Midget 55 lbs.

March 2627, 2004: Spanish Fork High School, Spanish Fork, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.

    • Conner Montgomery, Bantam 60 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.

    • Jordan Layton, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Skylar Orton, Flyweight 40 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Kyler Machan, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.

    • Tanner Eddington, Midget 95 lbs.

    • Bryson Anderson, Schoolboy 75 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

March 1920, 2004: Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Conner Montgomery, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Tanner Eddington, Midget 103 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Tatum Riley, Flyweight 40 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.

    • Bryce Lindsey, Schoolboy 90 lbs.

    • Jordan Layton, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tanner Eddington, Midget 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Austin Anderson, Flyweight 45 lbs.

    • Andrew Phelps, Bantam 40 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.

March 1213, 2004: Lehi High School, Lehi, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Conner Montgomery, Bantam 60 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.

    • Daniel Bactista, Novice 70 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Matthew Lee, Bantam 40 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Taylor Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Andrew Phelps, Flyweight 40 lbs.

    • Austin Anderson, Flyweight 45 lbs.

    • Noah Hassell, Flyweight 50 lbs.

    • Hayden Hassell, Bantam 55 lbs.

    • Austan Hinnen, Bantam 55 lbs.

    • Tanner Eddington, Midget 95 lbs.

    • Colton Montgomery, Schoolboy 100 lbs.

March 56, 2004: Timpanogos High School, Orem, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Skylar Orton, Flyweight 40 lbs.

    • Conner Montgomery, Bantam 60 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Riley Tatum, Flyweight 40 lbs.

    • Austin Anderson, Flyweight 45 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

    • Connor Lightfoot, Bantam 50 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Ray Hinnen, Midget 70 lbs.

    • Tanner Eddington, Midget 95 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tanner Eddington, Midget 95 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Skylar Orton, Flyweight 40 lbs.

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tanner Eddington, Midget 95 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Matthew Lee, Midget 50 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Matthew Findlay, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Bryson Anderson, Schoolboy 80 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Bantam 45 lbs.

Feb. 2728, 2004: Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Helaman Suesue, Flyweight 50 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Tennessee Suesue, Midget 103 lbs.

    • Chase Hansen, Cadet 171 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Skylar Orton, Flyweight 40 lbs.

    • Taylor Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Robert Hinnen, Bantam 50 lbs.

    • Austan Hinnen, Bantam 55 lbs.

    • Alec Armstrong, Midget 87 lbs.

    • Jesse Farnsworth, Cadet 215 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Midget 60 lbs.

    • Wesly Orton, Midget 50 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tayler Johnson, Bantam 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Wyly Melton, Flyweight 40 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Matthew Findlay, Midget 55 lbs.

    • Danny Peterson, Cadet 112 lbs.

2003 Tournament Results
2002 Tournament Results
2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Bill Kilpack